Wilkowicanie

Zespół Regionalny „Wilkowicanie” jest młodym zespołem regionalnym w Gminie Jodłownik, który małymi kroczkami obywa się ze sceną. Prezentuje folklor i muzykę charakterystyczną dla wsi Wilkowisko czyli region Lachów Szczyrzyckich, wraz z typowymi dla niej przyśpiewkami i melodiami; śpiewanymi i przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Zespół powstał w 2008r z inicjatywy Pana Wójta mgr Pawła Stawarza, który mocno wspiera działalność „Wilkowican” oraz ówczesnej Pani dyrektor mgr Barbary Fiust. Zespół działa przy ZSP Wilkowisko w dwóch grupach: dziecięco - młodzieżowej i dorosłej. Do zespołu należą uczniowie, absolwenci, rodzice szkoły a także seniorzy. W skład zespołu regionalnego wchodzi również kapela, której grajkami są mieszkańcy wsi Wilkowisko. Opiekę nad zespołem sprawuje Joanna i Michał Łyszczarz.

Zespół co roku prezentuje się na Gminnych Przeglądach Grup Kolędniczych w Jodłowniku, Owocobraniu i innych imprezach kulturalnych organizowanych w Gminie Jodłownik czy w powiecie limanowskim, ale i nie tylko. Obecnie nagraliśmy płytę, która ma formę albumu składającego się z dwóch płyt (1 płyta to piosenki regionalne, a druga płyta do tradycyjne kolędy).

Duży wkład pracy w wygląd naszego zespołu czyli potrzebne ubrania/ stroje regionalne, rekwizyty mają Panie: Barbara Frys – krawcowa, która uszyła stroje regionalne dla grupy dziecięco – młodzieżowego; Paulina Frys – hafciarka, która wyszywa i haftuje typowe wzory na kaftanach czy gorsetach oraz Pani Anna Łukaszczyk – krawcowa i hafciarka, która skroiła i uszyła kaftany, kamizelki oraz inne potrzebne rzeczy dla dorosłej grupy. Przed nami jeszcze ogrom pracy, by cały zespół mógł się odpowiednio zaprezentować na przeglądach czy konkursach.

Szukamy sponsorów, a tym samym wsparcia finansowego, gdyż ciągle kupujemy i doszywamy potrzebne nam stroje i rekwizyty. Aktualnie pracujemy nad wyszyciem i zdobieniem gorsetów. W najbliższym czasie planujemy dokupić bardzo potrzebne buty dla grup dorosłej oraz młodzieżowej zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.

Więcej informacji i aktualnych wydarzeń można zobaczyć na Facebooku: