Szkoły w Wilkowisku w okresie 100 - lat istnienia

Klasy lekcyjne miesciły się w domach prywatnych:

• Dom Pani Marii Burdek
  • Dom Państwa Kaczmarczyków (Gwózdz)
  • Dom Państwa Czechowskich
  • Dom Parafialny
  • Dom Sióstr Zakonnych

Historia Oświaty w Wilkowisku ma długa tradycję, sięga wieku XVI. Pierwsze wzmianki o istnieniu szkoły, jak podaje kronika parafialna pod datą 1596 roku; w Wilkowisku istnieje szkoła, zajmująca dom w dobrym stanie i to z ogrodem dla rektora. Uczono w niej dobrych obyczajów, życia cnotliwego, wiedzy, gramatyki i nauki chrześcijańskiej.

Tak było do 1782 roku. Wówczas cesarz Józef II zlikwidował Szkołę zarzucając brak odpowiednich warunków jej prowadzenia. Rok 1904 jest początkiem nowej ery szkolnictwa w Wilkowisku. Założono w tym roku szkołę. Prawdopodobnie mieściła się ona na organistówce, aż do roku 1912, w którym naukę rozpoczęto w nowym budynku szkoły. Kronika podaje nazwiska nauczycieli pracujących w tym okresie. Pierwszą nauczycielką jest Elwira Skrzywankówna, po niej Józef Chmura i Maria Pawlikówna. Ludność Wilkowiska marzyła o szkole z prawdziwego zdarzenia toteż dzięki staraniom księdza proboszcza Leona Gruszowieckego na budowę szkoły wieś otrzymała zasiłek z Rady Szkolnej Krajowej.

W 1912 roku oddano do użytku budynek szkolny, w nim prowadzono zajęcia programowe 4-letniej szkoły powszechnej. Od tego roku funkcjonuje szkoła dwuklasowa, kierownikiem jest Stanisław Skocz potem Jerzy Wiśniowski. Lata II wojny światowej dla mieszkańców Wilkowiska to okres niepewności i niepokoju, jednakże nauki nie przerwano. Rok 1939 wniósł do oświaty obowiązek 7 - letniej szkoły podstawowej.

Po drugiej wojnie, w latach 1956 - 1966 prowadzono i zakończono budowę nowego obiektu szkolnego. Od roku 1968 z mocy ustawy szkoła w Wilkowisku zyskuje status 8 -klasowej szkoły podstawowej.

W grudniu 1969 roku Kuratorium Oświaty w Krakowie nadało szkole imię Tadeusza Kościuszki, zaś po prawie kolejnych 30-stu latach uczniowie otrzymali sztandar (03.X.1998). W 1999 roku reforma oświaty wprowadza:

• 6 - letnia szkołę podstawowa
  • 3 - letnie gimnazjum

Władze oświatowe i samorządowe zatwierdzają 6 -letną szkołę podstawowa im. Tadeusza Kościuszki i 3 - letnie gimnazjum.

W latach 90 - tych prowadzono prace modernizacyjne: rozbudowa kotłowni, modernizacja centralnego ogrzewania, docieplenie całego budynku szkoły.

W latach 1998 - 2000 dokonano rozbudowy budynku szkolnego. W nowo dobudowanej części szkoły funkcjonuje nauczanie zintegrowane (klasy 0-3).