Cicha przerwa

Utworzono dnia 27.02.2024

„Cicha przerwa” – to akcja, która została zapoczątkowana w naszej Szkole w celu zwrócenia uwagi uczniów na negatywne skutki, jakie niesie za sobą długotrwałe przebywanie w hałasie, np. pogorszona koncentrację uwagi podczas lekcji, czy ubytki słuchu w późniejszym czasie. W każdy czwartek, podczas dwóch długich przerw, uczniowie proszeni są o mówienie szeptem, poruszanie się po korytarzach powoli.
Ponadto ma to na celu uwrażliwienie społeczności całej Szkoły na trudności z jakimi mierzą się osoby w spektrum autyzmu – głośne dźwięki, ostre światło czy inne silne bodźce
docierające ze środowiska są dla nich przytłaczające i stresujące. Coraz częściej, w większych miastach spotkać możemy takie „ciche godziny”. W sklepach czy galeriach handlowych przygaszane jest światło, muzyka jest wyciszona, a komunikaty głosowe ograniczone.
Uczniowie przyjęli tę akcję z entuzjazmem. Zgłaszają też, że przerwy w ciszy pomagają im odpocząć między lekcjami. Akcja ta potrwa do końca roku.