Zasady zdalnego nauczania w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Wilkowisku
Zasady zdalnego nauczania w Szkole Podstawowej
im. T. Kościuszki w Wilkowisku
Zajęcia w szkole i przedszkolu będą zawieszone w razie wystąpienia:
- Zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
- Temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów,
- Zagrożenia zawiązanego z sytuacją epidemiologiczną,
- Innego nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.
Jeżeli w szkole zawieszenie zajęć zostało wprowadzone na okres dłuższy niż 2 dni nauczanie zdalne zostaje wprowadzone w trzecim dniu. Mimo zawieszenia zajęć możliwe będzie odstąpienie od nauki zdalnej mimo ustawowego obowiązku jej realizacji. Będzie to możliwe:
- Za zgodą organu prowadzącego,
- Po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
W czasie zajęć zdalnych nauka jest realizowana poprzez wykorzystanie metod i technik kształcenia na odległość.
Zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość to aktywność nauczyciela i ucznia, która może odbywać się z użyciem monitorów ekranowych, ale także bez ich użycia – w formie ustalonej przez dyrektora szkoły w porozumieniu z nauczycielami i po poinformowaniu rodziców dziecka (ucznia) o sposobie realizacji zajęć.
Kształcenie z wykorzystaniem metod i technik na odległość oznacza wykorzystanie w procesie edukacji wszelkich dostępnych środków komunikacji, które nie wymagają osobistego kontaktu ucznia z nauczycielem, a także możliwości skorzystania z materiałów wskazanych przez nauczyciela
Działania w ramach nauczania zdalnego będą prowadzone w oparciu m.in. o:
- dziennik elektroniczny (jako podstawowe narzędzie komunikacji n-l - uczeń; n-l-rodzic);
- lekcje online na platformie MS Teams;
- komunikację poprzez pocztę elektroniczną;
- komunikatory, programy i aplikacje do telekomunikacji przy zachowaniu bezpiecznych warunków korzystania z Internetu;
- materiały edukacyjne na sprawdzonych portalach edukacyjnych i stronach internetowych wybranych instytucji kultury i urzędów;
- programów telewizyjnych i radiowych;
- zamieszczanie informacji i materiałów edukacyjnych na stronie internetowej szkoły;
- podręczniki, ćwiczenia, karty pracy, które uczeń już posiada. Wydawcy zrzeszeni w Sekcji Wydawnictw Polskiej Izby Książki przygotowali i udostępnili materiały i narzędzia dydaktyczne całkowicie bezpłatnie.
- kontakt telefoniczny z nauczycielem od 8.00 – 16.00;
- materiały dostępne na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych
Nauczanie zdalne jest obowiązkowe a zatem tylko usprawiedliwione, przez rodzica u nauczyciela, bądź wychowawcy okoliczności, zwalniają ucznia z uczestnictwa w lekcji w wyznaczonych przez nauczyciela formach i metodach pracy (dokładnie tak , jak to się odbywa podczas pracy w szkole) . Obecność ucznia odbywa się na podstawie logowania do dziennika elektronicznego lub obecności uczniów podczas lekcji on-line, a pobieranie materiałów i odsyłanie prac domowych, a także praca i odpowiedzi ustne podczas lekcji on-line są podstawą do klasyfikowania i wystawienia ocen.
Ustalone metody i formy pracy uwzględniają możliwości (psychofizyczne i techniczne) wszystkich uczestników tego procesu, czyli szkoły (nauczycieli) oraz uczniów (i ich rodziców).
Podczas realizowania celu nauczania ważne jest zachowanie bezpieczeństwa wszystkich stron (uczniów, nauczycieli i rodziców), nie tylko fizycznego (związanego ze stanem zagrożenia epidemicznego), czy też psychicznego (nieobciążanie zbyt dużą ilością materiału, trzymanie się ustalonych zasad atmosfera zajęć, kulturalne słownictwo i odpowiedni ubiór podczas lekcji on-line itp.), ale także ważne jest zachowanie cyberbezpieczeństwa (związanego z zachowaniem zasad bezpiecznego korzystania z komputerów, Internetu i innych urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną).
PAMIĘTAJMY o tym, że podczas zdalnego nauczania:
- Uczniowie uczą się w domach, pod kierunkiem nauczycieli (np. wiadomości/ogłoszenia, zadanie domowe w dzienniku elektronicznym, poprzez e-mail, lekcji on-line itp) korzystając z podręczników, ćwiczeń, kart pracy, płyt, materiałów dostępnych na platformach edukacyjnych, a także e-dziennik Librus, microsoft team. Uczniowie wykonują zadane prace domowe i odsyłają je nauczycielom lub logują się o ustalonej godzinie na lekcje on-line.
- Uczniowie mają czas na efektywną naukę indywidualną i na odpoczynek ( w dowolnym dla siebie czasie poza czasem na lekcje online, dzieci mogą skorzystać z umieszczonych na stronie internetowej szkoły propozycji zabaw kreatywnych, lekcji bibliotecznych, czy też propozycji świetlicy szkolnej). W miarę potrzeb dzieci, jak i rodzice mogą konsultować się z nauczycielami i pedagogiem szkolnym ( tabelka z godzinami umieszczona jest na stronie internetowej szkoły).
- Realizujemy tematy oraz zadania na bieżąco ( zgodnie z planem lekcji zamieszczonym w e-dzienniku Librus) i taka nauka nie różni się niczym od nauki w szkole, oprócz oczywiście tego, że uczymy się w domu. Przez cały okres nauki zdalnej będzie ona doskonalona, co pozwoli na realizację obowiązkowego materiału.
ZADANIA PODCZAS ZDALNEGO NAUCZANIA
Wychowawca klasy:
- W porozumieniu z rodzicami ustala możliwe formy pracy zdalnej lub w inny sposób z każdym uczniem – informacje te przekazuje wszystkim nauczycielom prowadzącym zajęcia w danej klasie.
- Zbiera informacje na temat nieobecności uczniów oraz w razie informacji o chorobie ucznia jest zobligowany do poinformowania poprzez wiadomości na e-dzienniku Librus o tym fakcie nauczycieli uczących.
- Reaguje na bieżące potrzeby i problemy związane z kształceniem zdalnym, które zgłaszają jego uczniowie lub rodzice.
- Wskazuje sposób kontaktu ze swoimi wychowankami i warunki w jakich uczniowie i rodzice mogą korzystać ze zdalnych konsultacji z wychowawcą klasy.
- W ramach zajęć z wychowawcą zapoznaje się z problemami z jakimi borykają się uczniowie, wspiera ich, pomaga w rozwiązywaniu problemów, otacza swoich wychowanków opieką i zainteresowaniem, motywuje do pracy, w razie potrzeby kieruje uczniów do pedagoga szkolnego.
- Koordynuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną w swojej klasie.
Nauczyciele
- Podstawowy kontakt Nauczyciel – Uczeń – Rodzic odbywa się poprzez e-dziennik Librus, na którym pojawiają się bieżące komunikaty oraz wszelkie zmiany ustalonych form pracy zdalnej;
- Lekcja online trwa 45 minut. Przy czym w uzasadnionych przypadkach możliwe będzie ich wydłużenie do 60 minut lub skrócenie do 30 minut.
- Nauczyciel udostępnia materiały przez MS Teams lub e- dziennik Librus w dni robocze od poniedziałku do piątku, zgodnie z planem zajęć umieszczonym w e-dzienniku Librus;
- Uczeń ma obowiązek podczas zajęć on-line zgłosić swoją obecność po przeczytaniu przez nauczyciela listy obecności i być na co najmniej 50% czasu przeznaczonego na lekcję.
- Nauczyciel obecność Ucznia odnotowuje w dzienniku elektronicznym na podstawie obecności na lekcji on-line, pobierania materiałów i odsyłania prac domowych.
- Praca i odpowiedzi ustne podczas lekcji on-line są podstawą do klasyfikowania i wystawienia ocen.
- Nauczyciel określa w jakich godzinach i jakiej formie jest dostępny dla uczniów- indywidualne konsultacje (tabelka z harmonogramem znajduje się na stronie internetowej szkoły);
- Praca on-line uczeń – nauczyciel odbywa się według wcześniej ustalonego harmonogramu i poinformowaniu uczniów o terminie i godzinie lekcji, najlepiej w czasie rzeczywistym (czyli w tym czasie, w którym klasa ma ustaloną lekcję w planie);
- Jeżeli uczeń nie może uczestniczyć w lekcji z powodu choroby dłuższej niż 3 dni, nauczyciel ma obowiązek przesłania dla ucznia materiały do pracy.
- Nauczyciel jest zobowiązany do urozmaicenia metod, np.: praca online, praca pisemna, praca z podręcznikiem itp.;
- Ocenianie pracy i aktywności uczniów odbywa się głównie w formie informacji zwrotnej, szczególnie o poprawności wykonanej pracy.
- Zadana praca domowa w formie dłuższej wypowiedzi lub większej ilości zadań nie powinna być „z dnia na dzień” i nie wcześniej niż przed terminem następnych zajęć. Powinien być określony termin oraz forma przekazu pracy do sprawdzenia. Odesłanie pracy domowej przez ucznia w MS Teams, e-dziennik Librus lub mailem w określonym terminie jest obowiązkowe. (nauczyciel jest zobowiązany do ustalenia przyczyny nie odesłania pracy przez ucznia –kontakt z rodzicami-każdy przypadek należy traktować indywidualnie)
- Organizacja nauczania zdalnego nie powinna naruszać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Nauczyciele świetlicy udostępniają na stronie szkoły artykuły na temat ciekawych zabaw oraz form spędzania wolnego czasu dla dzieci oraz ich rodziców.
- Nauczyciel bibliotekarz udostępnia na stronie szkoły artykuły na temat ciekawych lektur i w miarę możliwości udostępnia audiobooki.
Pedagog i psycholog szkolny:
- W czasie trwania epidemii udziela wsparcia pedagogiczno-psychologicznego dla uczniów i rodziców.
- Pedagog i psycholog szkolny jest dostępny dla uczniów i rodziców zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem (forma i godziny kontaktu są na stronie internetowej szkoły).
- Świadczy zdalną pomoc psychologiczno-pedagogiczną w trakcie trwania sytuacji kryzysowej, w szczególności:
a) otoczenia opieką uczniów i rodziców, u których stwierdzono nasilenie występowania reakcji stresowych, lękowych w związku z epidemią coronawirusa,
b) inicjowanie i prowadzenie działań interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych, w uzgodnieniu z dyrektorem,
c) minimalizowanie negatywnych skutków zachowań uczniów pojawiających się w wyniku wdrażania nauczania zdalnego,
d) otoczenia opieką i udzielanie wsparcia uczniom, którzy mają trudności z adaptacją do nauczania zdalnego,
e) udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do nauczania zdalnego,
6. Wspomaga nauczycieli w diagnozowaniu możliwości psychofizycznych uczniów w kontekście nauczania zdalnego.
Uczniowie
- Uczeń Samodzielnie (np. przez e-dziennik) lub z pomocą rodziców nawiązują kontakt z wychowawcą i nauczycielami.
- Podstawowy kontakt Nauczyciel – Uczeń – Rodzic odbywa się poprzez e-dziennik Librus, na którym pojawiają się bieżące komunikaty oraz wszelkie zmiany ustalonych form pracy zdalnej. Informacje od Dyrektora szkoły zamieszczane są na stronie internetowej szkoły.
- Uczniowie w zależności od wieku i stopnia samodzielności w korzystaniu z narzędzi do kontaktu zdalnego – organizują naukę własną w domu.
- Uczeń zobowiązany jest do codziennego odbierania informacji przekazywanych w e-dzienniku Librus.
- Wszelkie wątpliwości co do formy, trybu czy treści nauczania uczniowie na bieżąco zgłaszają nauczycielom lub wychowawcy (samodzielnie lub prosząc o pośrednictwo rodziców).
- Uczeń stara się pracować, na udostępnionych materiałach zgodnie, z tygodniowym planem zajęć, najlepiej w czasie rzeczywistym ( czyli w tym czasie, w którym ma lekcje w planie), a jeżeli nie ma takiej możliwości, to w dowolnym dla siebie czasie.
- Uczeń ma obowiązek systematycznej pracy w ramach zdalnego nauczania, jednakże czasu spędzonego przy komputerze nie należy niepotrzebnie przedłużać. Przerwy, nawet krótkie są obowiązkowe.
- Odesłanie pracy domowej przez MS Teams, E-dziennik Librus lub mailowo przez ucznia w określonym terminie jest obowiązkowe.
- Uczeń ma obowiązek podczas zajęć on-line zgłosić swoją obecność po przeczytaniu przez nauczyciela listy obecności i być na co najmniej 50% czasu przeznaczonego na lekcję.
- Nauczyciel obecność Ucznia odnotowuje w dzienniku elektronicznym na podstawie obecności na lekcji on-line, pobierania materiałów i odsyłania prac domowych.
- Praca i odpowiedzi ustne podczas lekcji on-line są podstawą do klasyfikowania i wystawienia ocen.
- Praca on-line uczeń – nauczyciel odbywa się po wcześniejszym poinformowaniu ucznia przez nauczyciela o terminie i godzinie lekcji w terminarzu e-dziennika Librus.
- Lekcje on-line odbywają się na platformie MS Teams.
- Jeżeli uczeń nie może z niezależnych od siebie przyczyn uczestniczyć w lekcji on-line, ma poinformować o tym fakcie wychowawcę klasy. Jeżeli nieobecność jest spowodowana chorobą i trwa dłużej niż 3 dni, otrzymuje od nauczyciela materiały do pracy.
- Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa w pracy z komputerem i w Internecie.
- Należy pamiętać o etykiecie językowej i kulturze w komunikacji z nauczycielami (zwroty grzecznościowe mile widziane!).
- Zakazuje się uczniom nagrywania zajęć i głosu nauczyciela prowadzącego zajęcia online i upowszechniania go w Internecie bez jego zgody.
- Zabrania się uczniom wykorzystywania komunikatorów i programów komputerowych w sposób niezgodny z prawem. W szczególności:
Rodzice
- Rodzice/opiekunowie prawni powinni zachęcać dzieci do samodzielnej pracy.
- Rodzice powinni zapoznać się z zasadami trybu pracy szkoły w okresie czasowego ograniczenia jej funkcjonowania i z zasadami organizacji nauczania zdalnego.
- Odczytanie przez rodzica informacji zawartej w module WIADOMOŚCI w dzienniku Librus, jest równoznaczne z przyjęciem do wiadomości treści komunikatu, co potwierdzone zostaje automatycznie odpowiednią adnotacją systemu przy wiadomości. Adnotację potwierdzającą odczytanie wiadomości w systemie uważa się za równoważną skutecznemu dostarczeniu jej do rodzica/ prawnego opiekuna ucznia.
- Rodzice mają obowiązek być w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami: udostępnić swój numer telefonu, adres e-mailowy, korzystać regularnie z dziennika elektronicznego, sprawdzać stronę internetową szkoły, zapoznawać się na bieżąco z zamieszczonymi informacjami.
- Rodzice zgłaszają wychowawcy, nauczycielowi lub dyrektorowi szkoły uwagi dotyczące organizacji i realizacji zajęć edukacyjnych prowadzonych w formie zdalnej.
- Rodzice w miarę możliwości wspierają (ale nie wyręczają) dzieci w wykonywaniu zadanych prac.
Załączniki dotyczące aneksów do kryteriów oceniania: