Znaczenie wody w życiu człowieka

Utworzono dnia 14.05.2018

W czasie Dnia Patrona w szkole prowadzona była też akcja uświadamiająca jak ważna dla organizmu ludzkiego jest woda. W tym dniu uczniowie degustowali wodę mineralną z różnymi dodatkami: cytryną, miętą i melisą. Wyruszając w teren również zabrali wodę, bo dzień był ciepły i człowiek może w takich warunkach stracić dużo wody. Poniższe informacje jeszcze raz przypominają nam o konieczności nawadniania organizmu: Stwierdzono, że woda stanowi około 70% masy ciała człowieka.  Mięśnie to w siedemdziesięciu procentach woda. Mózg – co już często jest przedmiotem niestosownych żartów – zawiera od siedemdziesięciu do osiemdziesięciu procent wody. Zawierają ją nawet kości, tak pozornie twarde i zwarte. No i krew – w dziewięćdziesięciu trzech procentach składa się z wody.

Wszystkie czynności organizmu wymagają wody. Każda tkanka, każdy narząd, każdy układ działa w płynnym środowisku. I tak jak krążenie krwi wymaga wody, podobnie rzecz się ma ze słuchem, wzrokiem i funkcjami trawiennymi, na ruchach robaczkowych jelit skończywszy. Nie można by więc ani mrugać, ani połykać, ani nawet mówić bez wody. Ciało jest więc od niej uzależnione. Odwodnienie organizmu wywołuje zaburzenia w funkcjonowaniu komórek i tkanek. Utrata około dwudziestu procent wody w organizmie prowadzi do nieuchronnej śmierci.

Dobowe zapotrzebowanie na wodę uzależnione jest od sezonowości, przyzwyczajeń, przemiany materii, stref klimatycznych, rodzaju wykonywanych zajęć. Jeśli zachwiana zostaje równowaga między ilością dostarczanych organizmowi płynów i płynów z niego wydalanych, organizm doznaje zaburzeń.

Woda dostarczana organizmowi:

• z pożywieniem stałym 1000 ml
  • z napojami 1500 ml
  • woda metaboliczna (z procesów spalania)  300 ml

Razem 2800 ml

Woda wydalana z organizmu:

• z wydychanym powietrzem 550 ml
  • z potem (przez skórę)  600 ml