Wycieczka „Śladami przeszłości” do Nowego Sącza oraz do Grybowa

Utworzono dnia 21.06.2017

13 czerwca br. klasy 1 i 2 SP udały się na całodniową wycieczkę zatytułowaną „Śladami przeszłości” do Nowego Sącza oraz do  Grybowa. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania w Muzeum Okręgowym Skansenu, gdzie głównym celem było przybliżenie dzieciom dawnej wsi, zapoznanie z jej architekturą, kulturą oraz z obrazem życia codziennego w chałupie i gospodarstwie. Następnie udaliśmy się do Miasteczka Galicyjskiego, gdzie dzieci zobaczyły nie tylko  budynki, które otaczają galicyjski rynek, ale także ciekawe wypełnienie ich treścią. Sporo dowiedzieliśmy się na temat pracy dawnego: drukarza, aptekarza, krawca czy fotografa, pracy na poczcie, strażnicy pożarnej, ale i także galicyjskiej sztuki ludowej, czy chociaż żydowskiej obecności na tych ziemiach.

Kolejnym punktem był Zamek „Stara Baśń” w Grybowie, a dokładnie rekonstrukcja grodu warownego, gdzie dzieciom towarzyszyły różnorakie emocje poprzez radość, strach, przerażenie, aż w końcu szczęście bycia odkrywcą.  Kasztelan a zarazem opiekun Zamku wprowadził nas w tajniki historii oraz legend „Starej Baśni”, mogliśmy pospacerować po krużgankach, wieżach a nawet lochach, gdzie nie każdy odważył się wejść…

Na koniec mogliśmy poszczelać z łuków, wspólnie pobawić się na dziedzińcu, czy zakupić pamiątki. Oczywiście przed powrotem do domu musieliśmy się posilić, dlatego bardzo miło było odpocząć przy ognisku i posmakować kiełbasek.

Ta wycieczka sprawiła, że poczuliśmy się tak, jakbyśmy prawdziwie przenieśli się w przeszłość.

Utworzono dnia 21.06.2017, 10:29

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.